Pisanie prac dyplomowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, o czym chce się pisać. Należy zastanowić się, jakie materiały do danego zagadnienia można by zebrać, jakiego typu książki i artykuły już powstały oraz co nowego można by o danym problemie napisać. Praca magisterska powinna ponadto być rozbudowana o ewentualne dodatkowe spisy tabel, rysunków oraz - w zależności od jej charakteru - innych pomocniczych obiektów.
Jak powinna wyglądać bibliografia w pracy dyplomowej? Przede wszystkim musi dzielić się na bibliografię przedmiotu oraz podmiotu. Na szczęście o tym uczy się już przynajmniej w liceum wtedy, kiedy przygotowuje się do matury. Dobrze skonstruowana bibliografia znajduje się na końcu pracy, jest ujednolicona (według ogólnie przyjętego schematu - najlepiej zapytać o niego promotora, zapisy bowiem się od siebie różnią), ułożona alfabetycznie według nazwisk autorów.
Prace dyplomowe, które nie zawierają bibliografii traktowane są jako niekompletne. Czasem zostają cofnięte do poprawy, a czasem surowo ocenione. Trzeba pamiętać, że jeśli nie odnotowuje się cytatów i miejsc, z których one pochodzą, łatwo można zostać posądzonym o plagiat i narobić sobie niepotrzebnych problemów.